Wszawica to problem, z którym boryka się wielu rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Choć choroba może dotknąć również dorosłych, to właśnie najmłodsi są na nią najbardziej narażeni. Wynika to z faktu, iż dzieciom trudno jest zachować dystans społeczny, co tworzy idealne warunki do zarażenia bezpośredniego (kontakt głowy z głową, np. podczas zabawy) lub pośredniego (np. poprzez korzystanie ze wspólnych przyborów higienicznych, pożyczanie sobie czapek etc.).
Wiedząc o realnym zagrożeniu wszawicą, warto sięgnąć po sprawdzone metody zapobiegania tej chorobie. Na czym polega profilaktyka wszawicy? Tego już dowiesz się z naszego artykułu.
Zaczynamy od edukacji
Pierwszym krokiem w profilaktyce wszawicy jest uświadomienie dziecku zagrożenia. Oczywiście nie straszymy, natomiast spokojnie tłumaczymy, czym właściwie jest wszawica, jak dochodzi do zarażenia, jakie mogą być objawy choroby itd.
Rodzice powinni uczulić dziecko na to, aby nigdy nie dzieliło się rzeczami osobistymi, takimi jak czapki, grzebienie, gumki do włosów, szczotki etc. Pociecha nie powinna też korzystać z cudzych ręczników ani pościeli podczas wyjazdów czy nocowań u kolegów.
Higiena osobista
Nie jest prawdą, że wszawica to choroba wyłącznie środowisk patologicznych, która występuje tylko u osób będących na bakier z higieną. Faktem jest jednak, że regularne mycie włosów oraz używanie czystych, osobistych przyborów toaletowych (szczotki, grzebienie, ręczniki) stanowi jeden z elementów profilaktyki wszawicy.
Odpowiednia fryzura
Dzieci z długimi włosami są bardziej narażone na zarażenie wszawicą, ponieważ łatwiej jest tutaj o kontakt z powierzchniami, na których mogą bytować pasożyty – na przykład wykładzina w przedszkolu. Aby zmniejszyć ryzyko transmisji należy związywać dziecku włosy przed pójściem do przedszkola czy szkoły (wysoki kucyk, ciasne warkocze, kok itp.).
Wskazane jest również, zwłaszcza w przypadku dziewczynek, stosowanie specjalnych gumek nasączonych preparatem odstraszającym wszy, które nie tłuszczą włosów, wydzielają przyjemny dla ludzi zapach, a przy tym mogą stanowić dodatkową ozdobę fryzury.
Regularne kontrolowanie głowy dziecka
W tzw. sezonie wszawicy, czyli w okresie roku szkolnego, należy profilaktycznie kontrolować głowę dziecka. Minimum dwa razy w tygodniu przeprowadzamy przegląd włosów z użyciem gęstego grzebienia, sprawdzając, czy w trakcie przeczesywania na białą kartkę nie opadają perłowe kuleczki – tak wyglądają gnidy, czyli jaja wszy.
Jeśli natomiast placówka, do której uczęszcza dziecko, wywiesiła ostrzeżenie o wszawicy (wskutek zgłoszenia takiego przypadku przez rodziców), należy wzmóc kontrolę i przeprowadzać przegląd nawet codziennie. To tylko 5 minut, a naprawdę może pozwolić na wczesne wykrycie wszawicy i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, co zaoszczędzi dziecku nieprzyjemnych objawów choroby.
Sięgnij po preparat odstraszający wszy
Na rynku dostępne są już specjalistyczne preparaty, które skutecznie chronią przed ryzykiem zarażenia się wszawicą. Tworzą na powierzchni włosa barierę uniemożliwiającą pasożytom zasiedlenie głowy nowego nosiciela i złożenie jaj.
O taki preparat zapytaj w aptece lub poszukaj go w sprzedaży online. Zwróć przy tym uwagę, aby nie zawierał środków owadobójczych, był bezpieczny dla ludzi i zwierząt oraz posiadał atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Polskiego Zakładu Higieny.
Preparat należy stosować codziennie, zwłaszcza w okresach zwiększonego ryzyka zarażenia (sezon jesienno-zimowy). Jego działanie utrzymuje się aż do umycia włosów. Dodatkowo, warto zaopatrzyć w taki środek dziecko wyjeżdżające na obóz, kolonie czy wycieczkę szkolną, gdzie zawsze istnieje prawdopodobieństwo „złapania wszy”.
Pamiętajmy również, że profilaktyką wszawicy warto objąć wszystkich domowników, włącznie z osobami dorosłymi, które także mogą zarazić się tą chorobą, najczęściej pośrednio, chociażby w środkach komunikacji zbiorowej czy przymierzając ubrania w sklepie.
Więcej o podstawowych zasadach i metodach profilaktyki wszawicy przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://nitolic.pl/artykuly/wszawica-profilaktyka-jest-najwazniejsza/.