Zabawa

W jaki sposób puzzle rozwijają mózg?

Musisz wiedzieć, że każdy niećwiczony mięsień zaczyna powoli, aczkolwiek sumiennie zanikać. Jeżeli więc nie będziesz pracować nad swoim mózgiem i pozwolisz sobie osiąść na laurach, możesz być pewien, że już za kilka czy kilkanaście lat nie będziesz w stanie przypomnieć sobie faktów, które kiedyś były dla ciebie czymś oczywistym. Aby do tego nie dopuścić i dalej móc się rozwijać, zacznij… układać puzzle! Nawet jeśli w tym momencie wydaje ci się to śmieszne czy nawet głupie, wystarczy że zapoznasz się z tym, co sama nauka ma do powiedzenia na temat puzzli. A przedstawia je ona w bardzo korzystnym świetle.

Twój mózg składa się z dwóch podstawowych części – prawej i lewej półkuli. Obie muszą ze sobą jak najlepiej współpracować, dlatego obie muszą być regularnie aktywizowane, co robi się nieco inaczej. Lewa półkula służy do myślenia analitycznego. Odpowiada za twoje zdolności matematyczne i racjonalne podejście do różnych spraw i zadań. Jest taką częścią techniczną, podczas gdy półkula prawa bardziej artystyczną, gdyż odpowiada za twój instynkt, kreatywność i wrażliwość. Nierzadko jest tak, gdy zajmujesz się znanymi ci już dobrze czynnościami, pobudzasz do pracy wyłącznie lewą półkulę. Jak więc zadziałać, aby cały twój mózg mógł dobrze pracować? Do tego celu możesz wykorzystać właśnie puzzle. Angażują one do intensywnej pracy i lewą, i prawą półkulę mózgu. Nie jest to teoria wyssana z palca, a teza potwierdzona badaniami naukowymi. Do ułożenia skomplikowanej i wieloelementowej układanki potrzebujesz równomiernej pracy całego mózgu. Ta z pozoru prosta rozrywka pobudza zatem wszystkie twoje szare komórki. A jeśli tylko będziesz się nią zajmować dość regularnie, możesz być pewien, że sam odczujesz później płynące z tego korzyści.

Układanie puzzli przynosi ci korzyści „tu i teraz”, ale też i „później”. To zabawa, która w momencie, gdy się nią zajmujesz, daje ci chwilę relaksu i totalnego zapomnienia. Na dłuższą metę pozwala ci natomiast popracować nad mózgiem. Układając puzzle dla dorosłych, ćwiczysz przede wszystkim swoją pamięć, ale też spostrzegawczość i… kreatywność.

Similar Posts